BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna, meble drewniane - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec

   

Naturalne suszenie drewna

 

Suszyć drewno można na kilka sposobów. Wyróżnia się między innymi suszenie naturalne (na powietrzu), a także sztuczne przy udziale kilku typów suszarni, czemu poświęcimy osobny wpis.

Czemu służy naturalne suszenie drewna?

Aby drewno miało odpowiednią wartość użytkową, co ma duże znaczenie zwłaszcza w kontekście wykorzystywania go do wyrobu mebli drewnianych, musi przejść odpowiedni proces suszenia. Dzięki niemu tarcica zyskuje wilgotność, która jest porównywalna do wilgotności finalnej. Suszenie wpływa również na trwałość wyrobu, ponieważ dzięki niemu drewno twardnieje. Taki materiał jest również łatwiej obrobić, a drewno zyskuje odporność na działanie czynników biotycznych i abiotycznych. Meble drewniane muszą więc zostać wykonane z odpowiednio wysuszonego drewna, aby cechowały się wysoką jakością.

Przebieg suszenia drewna metodą naturalną

Najogólniej ujmując tę kwestię, suszenie polega na wyciągnięciu wilgoci naturalnie znajdującej się w drewnie, z jego warstw głębszych, na powierzchnię. Samo przemieszczanie się wilgoci jest procesem długotrwałym, natomiast odprowadzenie wody z powierzchni drewna przebiega stosunkowo szybko.

W tym procesie wyróżnić można aż cztery fazy. Na początku zostaje odparowana wolna woda z przypowierzchniowych warstw materiału. Następie postępuje obniżanie wilgotności drewna w jego najbardziej zewnętrznych warstwach, a później także środkowych. Końcowy etap to równowaga higroskopijna najbardziej zewnętrznych warstw z otoczeniem.

Naturalne suszenie w obecnych warunkach następuje poprzez ułożenie tarcicy w tak zwane sztaple. Poszczególne kawałki są poukładane jeden na drugim, a pomiędzy  nimi znajdują się przekładki. Taki model suszenia przeprowadza się na wolnym powietrzu, w odpowiednich warunkach, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Oczywiście najlepiej, kiedy w trakcie suszenia dni są suche, ciepłe oraz wietrzne. Nad drewnem musi znajdować się dach, który zabezpiecza je przed deszczem, ale także intensywnym słońcem. Musi być ono również zabezpieczone od podłoża. Sprawdzą się legary na żwirze.

Z pewnością minusem sezonowania drewna jest jego długość. Zazwyczaj taki sposób suszenia trwa (w zależności od gatunku) od 6 do 24 miesięcy, co jest kłopotliwe ze względów ekonomicznych. Z tego powodu współcześnie coraz częściej sięga się po suszenie sztuczne, to znaczy z wykorzystaniem odpowiednich suszarni. Ono także zapewnia odpowiedni materiał do produkcji mebli drewnianych.




Copyright meblezdrewna.pl