BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Jak dostosować wymiary stołu z drewna

Stół to jeden z podstawowych mebli w każdym domu, wokół którego skupia się codzienne życie rodziny. Warto więc wybrać solidny, drewniany mebel, który wystarczy na lata, a do tego będzie on również ozdobą wnętrza. Dowiedz się, jak dobrać wymiary stołu do pomieszczenia.

Ilość miejsca dla jednej osoby

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru stołu, warto zastanowić się, ile osób będzie przy nim zasiadać na co dzień, a ile od święta. Przyjmuje się, że długość blatu dla jednej osoby, aby mogła ona swobodnie jeść, wynosi 60 centymetrów. Oczywiście większa swoboda jest jeszcze bardziej korzystna. Jednocześnie głębokość takiego blatu powinna oscylować w granicach 40 centymetrów. Na blacie nie może jednak zabraknąć miejsca na półmiski, czy ewentualną dekorację. Stół prostokątny o wymiarach 120-160 cm długości na 90 cm szerokości, jest przeznaczony dla sześciu osób.

Nie można zapomnieć również o wysokości stołu z drewna. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć wysokość krzeseł, a także wzrost domowników. Im wyższe osoby, tym blat powinien być wyżej zainstalowany, aby zapewnić wygodę. Optymalna wysokość stołu to 76-78 centymetrów.

Metraż pomieszczenia a wybór stołu do jadalni

Długość stołu w stosunku do ilości osób to jedna kwestia, ale nie wolno zapominać także o konieczności dobrania proporcjonalnego mebla w stosunku do rozmiaru pomieszczenia. Nieduży stół, na przykład o długości 150 centymetrów, przestanie być widoczny w przestronnym salonie. Jednocześnie jeszcze gorzej wygląda za duży, bardzo ciężki model ustawiony w małej klitce. Wówczas lepiej jest wybrać rozkładany stół rozkładany, który zwiększy rozmiar tylko wówczas gdy będzie to potrzebne. Mając do dyspozycji osobną jadalnię, podejmiesz inną decyzję, niż ustawiając stół w już zagospodarowanym salonie.

W małych pomieszczeniach sprawdzi się stół okrągły, pozbawiony ostrych krawędzi, a przez to bardziej ustawny. Dla czterech osób wystarczy średnica 100 centymetrów, dla sześciu – 120 centymetrów. Przy średnicy 160 centymetrów, wygodnie zasiądzie przy nim osiem osób. Stół wykonany z litego drewna to wysoka jakość i solidność, która w przypadku mebla tego typu jest widoczna już na pierwszy rzut oka.


                                                                    Paweł Borowy

    Jak dostosować wymiary stołu z drewna - 1    Copyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe